Súhlasím
By using this website you agree with collecting cookies, which we use for service improvement and targeting of advertising
Načítavam...

Gravel bike – ideálny bicykel na jazdenie (nielen) počas zimných mesiacov


Gravel bike je fenomén posledných rokov. Ako sa ale ukazuje, nejde iba o módnu záležitosť, ktorá vydrží najviac 2 -3 sezóny, alebo slepú uličku vo vývoji cyklistiky. 
Práve naopak. Ide o prirodzenú potrebu spojiť športovú, no zároveň pohodlnú jazdu na spevnených a rozbitých cestách, či v menej náročnom teréne.


Teda v podstate do terénu, kde veľká časť cyklistov smeruje väčšinu svojich výjazdov.

 


Čo je vlastne gravel bike


Gravel má na rozdiel od klasického cestného bicykla vzpriamenejší posed. Geometria je položenejšia, hlavová trubka vyššia. Jazdec sedí pohodlnejšie oproti závodnému cestnému bicyklu, čo pocítite najmä pri dlhých cestách. Pri gravli sa myslelo na praktickosť – na dlhé dlhé výlety a bikepackingové výpravy býva vybavený návarkami na ráme a vidici pre nosiče batožiny a blatníky.

Gravelové rámy sú dostupné v rôznych materiáloch – od oceli, cez hliník, karbón až po titán. Dnes už takmer samozrejmosťou bývajú kotúčové brzdy a pevné osky.

 


Nie je gravel ako gravel


Tým, že gravel ako disciplína sa neustále vyvíja, jednotlivé druhy bicyklov môžu byť rozdielne svojim výzorom, no hlavne využitím.

Dôkazom je producent čisto gravelových bicyklov - značka Rondo, ktorú nájdete aj v našej ponuke. Tá ponúka niekoľko modelov na rôzne využitie. O všestranných bicyklov, cez mestské presúvadlá, až po bikepackingových šerpov.

Ak máte radi rýchlosť a závodné ambície, aj v gravel segmente si nájdete to pravé orechové pre vás, napríklad v podobe karbónového Bianchi Impulso Pro.

Mnohí producenti bicyklov upustili od výroby hliníkových modelov (endurance) cesťákov na kotúčových brzdách a ako alternatívu ponúkajú rovno gravle.

Dáva to zmysel, keďže väčšina použitých kolies súpráve s priemerom 28“, teda totožným s cestnými bicyklami. Stačí tak prezuť na užšie, cestné plášte a za upgrade hodný pár desiatok eur dostaneme pohodlný endurance cesťák. Prípadne zaobstarať si extra set kolies, čím dostaneme možnosť mať v podstate 2 bicykle na jednom ráme.

Je teda dôležité uvažovať o tom, ako budeme bicykel používať a kde plánujeme jazdiť, čo je tá najužitočnejšia informácia pri nákupe.


Gravel vieme jednoducho rozdeliť podľa využitia na:

  • Všestranný turistický bicykel – ideál na väčšinu slovenských rekreačných cyklotrás pri zbieraní nových zážitkov
  • Commuter – skvelý dopravný prostriedok na dochádzanie do práce – svižný, pohodlný s možnosťou montáže blatníkov v škaredom počasí. Mestský terén mu nerobí problém
  • Bikepacking – odolný oceľový alebo hlinikový gravel priamo ráta s montážov nosičov, tašiek a výbavy na vaše niekoľkodenné dobrodružstvá

 

 


Prečo považujeme gravel skvelý zimný tréningový bicykel?


Nakoľko zimy búvajú stále chudobnejšie na sneh, minimálne v slovenských nížinách je možne bicyklovať prakticky celoročne. V čase od novembra do marca sa môže stať gravel jediným ideálnym bicyklom.

Vlhké zimy s teplotami tesne nad nulou menia lesné chodníky na blatové galeje, čím sa stávajú prakticky nezjazdné.

Gravel vtedy možno využiť na svižnú jazdu na spevnených štrkových lesných cestách, širokých zvážniciach ako aj cestách plných výmoľov. Na kratšie zimné výjazdy s cieľom intenzívnejšej aktivity ideál.

Gravel sa cez zimu nestratí ani na ceste. Jazda na širších plášťoch po štrkom posypaných cestných komunikáciách a rozbitých krajniciach je predsa len bezpečnejšia ako na 28 mm širokých cestných plášťoch.

Ďalšou vecou, ktorú po zimnom výjazde oceníte je fakt, že údržba nie je taká náročná. Pevný rám v kombinácii s pevnou vidlicou možno umyť s porovnaní s celoodpružených horským bicyklom pomerne rýchlo.

 

Preto ak zvažujete kúpu bicykla na celoročné využitie, gravel bike môže byť skvelá voľba. S výberom vám radi poradíme, resp. môžete si vybrať z množstva gravlov z našej ponuky, ktorú zobrazíte klinkutím na tento odkaz