Súhlasím
By using this website you agree with collecting cookies, which we use for service improvement and targeting of advertising
Načítavam...

Výbava na bežecké lyžovanie, alebo ako vybrať bežky

Bežkovanie, bežecké lyžovanie alebo beh na lyžiach je nie len zimný olympijský šport, ale aj obľúbená rekreačná aktivita širokej športuchtivej verejnosti.Hoci ide o pomerne lacný šport, už na začiatku je dôležité stanoviť si otázku: akej technike sa chcem venovať?

Podľa toho následne prispôsobíme výber bežeckých lyží.

 

Bežkovanie rozdeľujeme na 3 základné druhy podľa techniky:

 1. klasické - po upravenej vyfrézovanej stope
 2. korčuľovanie - alebo skate, je pravidelné striedanie sklzu na jednej a druhej lyži na rovnom upravenom povrchu, ktoré je podobné korčuľovaniu na ľade
 3. turistika - alebo inak backcountry, pohyb mimo stopy vo voľnom neupravenom teréne

 

Ak s behom na lyžiach začínate, alebo sa mu chcete venovať rekreačne ako doplnkovému športu, postačí Vám jeden pár dobre zvolených lyží. Ak máte pretekárske ambície, pravdepodobne budete potrebovať lyží viac. V dnešnej dobe však je z čoho vyberať.

Ak sa aj považujete za rekreanta, ktorého výjazdovým cieľom je horský bufet, odporúčame Vám každopádne vybrať kvalitnejšie lyže. Pocit z jazdy a efektivita je dôležitá, aj keď nezbierate desatiny sekundy v cieli. A byť v bufete prvý napokon tiež poteší.

 

 

Ako správne vybrať bežky?

 

Na úvod, pri výbere bežiek treba zohľadniť základné kritériá:

 • Technika, ktorej by som sa chcel hlavne venovať - klasická, korčuľovanieturistika/ backcountry
 • Terén v ktorom sa budem pohybovať – upravená stopa alebo voľný terén
 • Vyspelosť – od začiatočníka po pokročilého lyžiara ovládajúceho techniku pohybu
 • Intenzita – od rekreačného turistu po výkonnostného bežca
 • Individuálne dispozície jazdca - výška, hmotnosť

 

Z uvedených kritérií by sme mali dostať druh lyží pre naše potreby.

Pomôcť môže aj označenie podľa medzinárodnej ISO normy:

 • S – športové, pretekárske
 • A – allround, teda všestranné
 • L – rekreačné
 • W – turistické

 

Kategória „S“ a „A“ sa ďalej rozlišuje na:

  • „C“ – bežky na klasiku
  • „S“ – skate, teda bežky na korčuľovanie

 

Pri jednotlivých druhoch potom volíme váhu, ako základný parameter, až následne výšku lyžiara.

Z tejto skutočnosti vychádza aj každý výrobca, ktorý z pravidla poskytuje tabuľky doporučených dĺžok lyží podľa modelov a tvrdosti. Na správne zvolenú výšku však majú vplyv aj šírka, konštrukcia, či určenie toho ktorého modelu.

Niektorí výrobcovia používajú lyže s rozličným pozdĺžnym tvarom a šírkou. Rozšírená stredná časť spolu s tvrdšou odrazovou časťou umožňujú použitie tzv. skrátených lyží.

Rozhodne však odporúčame vyskúšať si lyže a poradiť sa pred kúpou v špecializovanej predajni.

 

 

Klasické turistické bežky vs. skate lyže

 

Bežky na klasiku

Rekreačné turistické lyže vhodné na klasický štýl mávajú šírku v rozmedzí 45 - 52 mm. Montuje sa na ne zväčša viazanie NNN alebo SNS Prolink, ktoré je NNN kompatibilné. Iný typ viazania je SNS Profile alebo SNS Pilot, ktoré sú však už na ústupe. V samotných druhoch viazaní je v podstate iba konštrukčný rozdiel v type drážky, do ktorej zapadá topánka a musia s ňou byť kompatibilné. Viazanie sa tak vždy volí podľa typu topánky.

 

Sklznica klasických turistických bežiek je buď so šupinami (grip), alebo voskovacia (wax). Sklzové zóny nachádzajúce sa v prednej a zadnej tretine lyže, sú v podstate u oboch typov bežiek rovnaké.

Šupinové bežky majú v odrazovej časti tzv. šupiny, ktoré bývajú lisované alebo frézované. Šupiny v tvare vlniek alebo vzoru zamedzujú preklzávaniu lyže smerom vzad.  Lisovaný protišmyk je z pravidla rýchlejší, menej hlučný, no o niečo drahší v porovnaní s frézovaným.


U voskovacích lyží nahrádza funkciu šupín mazacia odrazová zóna. Do nej sa nanáša stúpací vosk, ktorý umožňuje odraz vpred. Druh vosku sa volí podľa vonkajšej teploty a štruktúry snehu.

Voskovanie lyží môže pôsobiť ako alchýmia, pri voskoch ako napríklad od SWIX-u je však možné ideálne sa prispôsobiť momentálnym podmienkam pre dosiahnutie čo najlepšieho výkonu.

 

Do neupraveného terénu mimo stopy sa používajú špeciálne klasické lyže s označením BC (Back Country). Oproti bežným turistickým bežkám sú širšie (až do 65 mm), často majú oceľové hrany a používajú sa so špeciálnym viazaním. Dávajú možnosť použiť aj tulenie pásy, podobne ako sa používajú v skialpinizme.

S takto širokými lyžami sa Vám však môže stať, že Vás nevpustia do stredísk kde je technická stopa. Je to z dôvodu, že do predpripravenej bežeckej stopy sa jednoducho s lyžami nezmestíte.

 

 

Skate lyže

Skate, "skejty", alebo korčuliarske lyže sú spravidla užšie, kratšie a tvrdšie na rozdiel od klasických. Pri „skejtovaní“ sa však predpokladá, že bežec má zvládnutú základnú techniku a pri výbere lyží väčšinou už približne vie, čo chce.

Sklznica skate lyží je hladká bez šupín či zdrsnenia. Nanášajú sa na ňu len sklzové vosky, ktoré umožňujú dosiahnutie čo najvyššej rýchlosti. 

Niektoré modely skate lyží majú profil sklznice vykrojený podobne ako zjazdové carvingové lyže.

 

Bežkovanie je skvelý šport v prírode, vhodný ako doplnkový šport v zimnom období, prípadne nástroj na vrátenie sa do formy po vianočných sviatkoch.

Dôležitý predpoklad sú ale správne zvolené bežecké lyže, a hlavne vhodne zvolený vosk pre dané podmienky.


So všetkým okolo bežeckého lyžovania a voskovania, ale aj omnoho viac, vám vieme poradiť v predajni, ale aj e-shope Pro Cycling.