Súhlasím
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré používame na poskytovanie služieb, prispôsobenie reklám a analýzu prenosov.
Načítavam...
*kosik*
Prázdny

Cyklistické oblečenie

Pri obliekaní sa na bicykel nejde ani tak o to, aby cyklista vyzeral dobre a módne, aj keď to už dnes tiež nie je problém, ide hlavne o funkčnosť a pohodlie pri športovaní.

Cyklistické nohavice

Najdôležitejšou súčasťou všetkých cyklistických nohavíc je vložka, ktorá okrem toho, že je antibakteriálna je rozhodujúca v tom, aký bude mať cyklista pocit pri jazde. Vložky do cyklistických nohavíc majú rôzne tvary a velkosti a tiež hrúbky. Neplatí ale, že čím je vložka hrubšia, tým je to pre pohodlie lepšie. Hrubá vložka môže pri jazde viac zavadzať ako pomáhať. Najdôležitejší je správny tvar vložky, ktorý je rôzny pre mužov a pre ženy. Tiež, moderné cyklistické nohavice strednej a vyššej triedy majú vložky ako keby z viacerých kusov (len tvarom, ináč je to z jedného kusu) aby lepšie kopírovali tvar tela. Tiež by mali byť nohavice zošíté z viacerých panelov, z ktorých každý má mať elasticitu tým smerom ktorým sval, na ktorom sa panel nachádza aj pracuje. Tým pádom kvalitnejšie spracované nohavice lepšie sedia na tele a tiež zlepšujú svojim pohybom výkon a znižujú odpor vzduchu.

Samozrejme dnes existujú aj nohavice volnejšieho strihu pre cyklistov, ktorým nejde o zníženie odporu vzduchu a vyššiu pohyblivosť. Tieto majú následne cyklistickú vložku našitú do vnútorných boxeriek, ktoré môžete samostatne prať.Nohavice samozrejme existujú aj dlhé, ktoré sú vhodné do chladnejšieho počasia.

Cyklistické nohavice

Cyklistický dres

Ako pri nohaviciach ide hlavne o funkčnosť a pohodlie v porovnaní s bežným bavlneným tričkom. Dresy sú dnes navrhované z takých materiálov, ktoré dobre transportujú pot od pokožky a umožňujú následne jeho ľahké odparovanie. Táto vlastnosť dresov pomáha aj pri horšom počasí a ak sa vám stane, že aj na bicykli zmoknete, dres sa vysuší niekoľkonásobne rýchlejšie ako bavlnené tričko. Športovejšie dresy, ktoré sú obtiahnutejšie na tele aj samozrejme zlepšujú aerodynamiku pri jazde. Komu ale nejde práve o to, má možnosť si zvoliť volnejší strih z rovnako funkčných materiálov.


Cyklistický dres

Návleky na ruky a nohy

Jedna z najpraktickejších vecí pre každého cyklistu a cyklistku! Keď je vám chladnejšie, jednoducho si pomocou návlekov viete spraviť dlhý dres alebo nohavice bez toho, aby ste museli nosiť celý batoh s oblečením. Jednoducho sa zmestia do dresu a máte ich vždy so sebou keď by ste ich mohli potrebovať.

Bunda na bicykel

Cyklistická bunda alebo vesta – cyklista ju ocení až vtedy, keď sa ochladí a začne fúkať alebo pršať. Bundy na bicykel bývajú rôzne, od jednoduchých tenkých s dobrým odvetraním, ktoré sú vhodné hlavne ako ochrana proti vetru až po bundy s membránou a podlepenými švami, ktoré odolajú aj dlhšiemu dažďu. Dôležité je ale najmä to, že by mali byť jemne predĺžené na chrbtovej strane, aby pri predklone zabezpečili stále dobrú ochranu cyklistu a nemali by mať moc voľný strih, aby pri jazde nezavadzali a nerobili zbytočne veľký odpor vzduchu.Bunda je veľmi praktická vec hlavne v horšom počasí, alebo pri zjazde z kopca. Bundy, ktoré sú extra ľahké a zbalitelné, ktoré viete mať so sebou na každej jazde a vytiahnete ju len vtedy, keď to práve potrebujete. Inou kategóriou sú bundy, ktoré si dávate na celú jazdu, napríklad proti vetru alebo dažďu. Tie sú o niečo masívnejšie a hlavne z materiálov, ktorý odolá aj dlhšiemu dažďu a chladnému vetru. Často sú s memránou alebo najnovšie zo softshellu kvôli lepšiemu odvetraniu. Tieto sú ale horšie zbalitelné.

McKinley windproof bunda