Súhlasím
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré používame na poskytovanie služieb, prispôsobenie reklám a analýzu prenosov.
Načítavam...

Ako si vybrať cyklistickú prilbu?

Cyklistická prilba je jeden z najfrekventovanejších a najdôležitejších doplnkov každého cyklistu. Ako si vybrať tú správnu s pomedzi veľkého množstva značiek, veľkostí, farieb, tvarov či cenových hladín. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime priblížiť postup a jednotlivé atribúty pri výbere prilby.


CENA

Pre väčšinu cyklistov prvý atribút pri výbere cyklistickej prilby je cena. Drahšia prilba neznamená bezpečnejšia prilba. A teda, ak je prilba certifikovaná a je pevne upevnená na hlave, mala by Vás ochrániť bez ohľadu na jej cenu. Či je prilba certifikovaná zistíte na nálepke vo vnútri prilby, ktorá by mala určovať splnenie technickej normy na európskej úrovni, označené písmenami „CE“ a „EN 1078“.

Čo Vám teda kúpi vyššia cena prilby?
- Drahšie prilby sú spravidla ľahšie. Čiže pri dlhších výletoch sa oplatí mať ľahšiu prilbu. Následne Vás z nej nebolí krk.
- Lepšie odvetranie a ventiláciu vzduchu pod prilbou a teda menej potenia sa.
- Lepšiu aerodynamiku, ak Vám ide o sekundy v závode.
- Modernejšie použité technológie či už vo výrobe, vystužení, zapínaní a nastavovaní.
- Lepšiu dostupnosť náhradných dielov a väčší výber príslušenstva, ako vymeniteľný šilt či náhradné polstrovanie.
- Krajšie na pohľad a krajšie spracovanie, čo je samozrejme subjektívny individuálny pohľad.
prilba TEC prilba TEC prilba TEC
POHODLIE a FIT
Ďalším z atribútov je pohodlie pri nosení prilby na hlave. Ak prilba správne a pohodlne sedí na hlave, je väčšia pravdepodobnosť, že splní svoj bezpečnostný účel v prípadne nehody.
Pred samotnou kúpou prilby, je vhodné si zmerať obvod hlavy krajčírskym metrom. Tak cyklista vie, akú veľkosť prilby si v obchode pýtať. Väčšina cyklistických prilieb má vzadu nastavovanie obvodu pomocou klipsne alebo kolečka. Na niektorých prilbách sa toto upínanie nastavuje aj vo vertikálnom smere.
Pri skúšaní prilby povolíme sťahovanie na maximum, nasadíme prilbu, dotiahneme sťahovanie a bez upnutia prilby pod bradou sa predkloníme, alebo pokývame hlavu zo strany na stranu. Ak prilba nespadne, sme na správnej ceste k výberu tej správnej prilby. Následne skontrolujeme prilbu po obvode hlavy, či nás niekde netlačí, tak aby nás po dlhšom čase nezačala na hlave omínať.


Meranie obvodu hlavy

Správna pozícia prilby (obrázok "RIGHT")
           
Je viac ako vhodné vyskúšať rôzne prilby, či už od rôznych výrobcov alebo rôzne modely od toho istého výrobcu, nakoľko každá prilba má iný tvar, tak ako každý cyklista ma iný tvar hlavy. Niektoré sú viac kruhového tvaru, niektoré viac oválne.

TYP CYKLISTU
Ci už jazdíte prevažne na horskom, cestnom ci trekingovom bicykli je vhodné si podla toho aj vyberať cyklistickú prilbu na to určenú. Väčšina výrobcov vyrába prilby na jednotlivé disciplíny ako sú cestná cyklistika, tak aj horská cyklistika so svojimi podkategóriami ako enduro, allmountain, zjazd a podobne. Treba si len vybrať z ponuky. Samozrejme nájdeme aj prilby, ktoré sú univerzálne a použiteľne na ceste alebo v lese. S pravidla, prilby určené na horskú cyklistiku sú masívnejšie.

briko action    briko action

POČASIE
Poveternostné podmienky v ktorých najčastejšie bicyklujete hrajú úlohu pri výbere prilby. V teplom počasí sú vhodnejšie lepšie odvetrané prilby, s lepším tokom vzduchu a s viacerými otvormi. Naopak v chladnom a daždivom počasí sú vhodnejšie uzavreté prilby, tak aby studený vzduch príliš neochladzoval hlavu.

REFLEXNÉ PRVKY
Ak jazdíte po ceste v premávke a nebodaj aj v tme, zoberte do úvahy aj reflexné prvky na prilbe ako aj jej farbu. Čím krikľavejšia prilba, tým viditeľnejšia v premávke. Dokonca niektoré prilby majú integrované zadné svetlo.

prilba LASprilba brikoprilba garneau

NEZABÚDAJTE: ak prilba má nejakú prasklinu, alebo už prežila pád z bicykla aj bez viditeľných následkov, už ju nepoužívajte a radšej si zaobstarajte novú.