Súhlasím
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré používame na poskytovanie služieb, prispôsobenie reklám a analýzu prenosov.
Načítavam...
*kosik*
Prázdny

Výber bicykla

Ak ste sa rozhodli začať bicyklovaťprvá a najdôležitejšia vec je, rozhodnúť sa, kde sa chcete najviac bicyklovať a podľa toho si zvoliť optimálny typ bicykla. Ak si chcete zajazdiť hlavne po lesných cestičkách a teréne, tak si samozrejme nebudete vyberať cestný bicykel určený na jazdu po asfalte. V nasledujúcich riadkoch môžete nájsť základné informácie o výbere vhodného bicykla. Viac Vám samozrejme poradíme priamo u nás v predajni!

Základné členenie bicyklov je na cestné, horské, trekingové, krosové, detské a mestské.

Cestný bicykel

Je určený na jazdu po spevnených komunikáciách a dosahujú sa s nimi najvyššie rýchlosti pri jazde. Jazda na nich má skôr športovejší charakter, keďže posed je prispôsobený na čo najmenší odpor vzduchu a teda jazdec sedí viac predklonený, čo nemusí vyhovovať práve na rekreačnú jazdu. Je ale pravda, že dnešné geometrie cestných bicyklov sa dajú dobre prispôsobiť aj tým jazdcom, pre ktorých nie je aerodynamika práve to najpodstatnejšie a uprednostňujú viac komfort. Cestný bicykel si teda vyberajte hlavne vtedy, ak viete, že sa chcete voziť iba na spevnených cestách.

Bianchi OLTRE Cestný bicykel BIanchi

Horský bicykel

Horské bicykle sú určené na jazdenie po všetkých druhoch terénov. Od ťažkých kamenistých až po hladké cesty ak tomu prispôsobíte plášte. Sú pevnejšej konštrukcie a znesú aj horšie zaobchádzanie v ťažšom teréne. Robia sa ako s pevnou kostrou, tak aj s odpruženou. Odpružená predná vidlica je dnes už samozrejmosťou. Podľa výšky zdvihu odpruženia sa potom následne aj odvíja použitie horského bicykla. Čím je odpruženie s vyšším zdvihom, tým horšie sa s bicyklom ide do kopca a tiež je zvyčajne aj ťažší. Bicykle so zdvihmi nad 160 mm sú v podstate použiteľné len na zjazd z kopca dolu. Naopak, čím je zdvih menší, tým je bicykel viac určený aj pre jazdu do kopca ale má viac limitov pri zdolávaní terénov pri zjazde.

Horské bicykle sa štandardne vyrábajú s tromi rôznymi priemermi kolies. Po dlhé roky bol štandard 26" koleso. Neskôr sa objavili 29" kolesá a v posledných rokoch "zlatá" stredná cesta 27,5" kolesá, tiež označovane ako 650b. Každý z týchto priemerov má svoje výhody ako aj nevýhody.

Horský bicykel BIanchiCeloodpružený horský bicykel

Trekingové bicykle

Táto kategória bicyklov je určená na presuny po rôznych typoch terénov, od asfaltu až po nespevnené cesty. Bicykle majú väčšinou univerzálne pneumatiky, ktoré idú pomerne dobre na asfalte aj na šotoline, ale hlavne za sucha, keďže za mokra pneumatikám chýba väčší vzorok. Často sú kompletne vybavené nosičmi, blatníkmi a osvetlením a používajú sa aj na dlhšie cestovateľské presuny s batožinou.

Trekingový bicykel Dámsky trekingový bicykel

Krosové bicykle

Sú podobné trekingovým bicyklom, avšak nie sú vybavené blatníkmi a nosičmi, aj keď sa nimi dajú dovybaviť.Sú určené skôr na aktívnejšie trénovanie väčšina je vybavená aj odpruženou vidlicou aby sa na nich dal zdolávať aj menej náročný terén. Vyrábajú sa dnes už aj v pomerne vysokých výbavách s komponentmi určenými pre horské bicykle a sú teda aj odolnejšie v zhoršenom počasí. Nie je nič neobvyklé mať na krosovom bicykli aj kotúčové brzdy a ludia na nich často dokážu zdolať väčšinu bežných povolených cyklistických chodníkov.

Pánsky krosový bicykel Dámsky krosový bicykel

Mestské bicykle

Tak ako trekingové sú plne vybavené blatníkmi a svetlami aby sa dali používať najmä na cestných komunikáciách. Tiež majú nosiče na batožinu a prípadne aj košíky, kde si vie cyklista odložiť napríklad nákup čo nesie. Nemávajú ale také prevody ako trekingové bicykle a väčšinou si vystačia s 3 až 8 rôznymi prevodmi. Nie je neobvyklé aby mali aj iba jeden stály prevod pokiaľ sa bicykel používa prevažne na rovinách.

Mestský bicykel Corratec

Ženské bicykle

Od pánskych sa odlišujú najmä spustenou hornou rámovou trubkou, ktorá ide skoro rovnobežne s dolnou rámovou trubkou. Samozrejme sú aj bicykle, najmä horské a cestné ktoré majú rám ako pánske bicykle a napriek tomu sú určené pre ženy. Tieto majú trošku inú geometriu a upravené niektoré komponenty ako sedlo a predstavec práve na použitie ženami. Sedlo je o niečo širšie ako pri pánskych bicykloch a predstavec zase o niečo kratší. Tiež sú farbene zladené tak, aby viac lahodili ženskému oku.

Dámsky bicykel Corratec

Detské bicykle

Ako už napovedá názov, sú určené pre deti a vyrábajú sa v rôznych veľkostiach tak, aby sedeli na každú výšku dieťaťa. Na rozdiel od dospelých bicyklov sa veľkosti neudávajú pre veľkosť rámu, ale je to veľkosť kolies. Najbežnejšie používané veľkosti sú 12, 16, 20 a 24 palcov, čo zabezpečuje vekové pokrytie detí od cca 2 rokov do aj 14 rokov. Od výšky 150 cm môžete ale už uvažovať o kúpe najmenších veľkostí z dospelých bicyklov. Detské bicykle a hlavne tie väčšie tvarom pripomínajú najčastejšie horské bicykle pre dospelých.

Detský bicykel Corratec